mikulovice-dps-750.jpg
Neděle   Vendelín
20 . října 2019

Klip z oslav 750 let

 

menu-kontakty

   Obec Mikulovice

   ulice Hlavní 5

   790 84 Mikulovice

   Bankovní spojení

   Komerční banka a.s.

   číslo účtu 1723841/0100

   IČO 00303003

   DIČ CZ00303003

   ID datové schránky 9fmbcrk

   tel. 584 429 100

    Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

menu-reklama

edb-160-60

 
Webwww.mikulovice.cz

 

 

Mikulovice leží při řece Bělé ( střední nadm. výška 320 m ), a to v té části jejího údolí, které je na našem území nejnižší a nejširší, řeka zde přibírá z pravé strany říčku Olešnice a potom východním směrem teče do Polska k Nyse.

Rozkládají se podél důležité silnice z Jeseníku na severovýchod k mikulovickému hraničnímu přechodu do Polska.

V obci ještě odbočují silnice jednak ke Zlatým Horám, jednak k Vidnavě. Stejným směrem jako hlavní silnice vede i železnice, která se obloukem z Jeseníku přes polské Glucholazy vrací na naše území do Jindřichova a vede dále do Krnova. Historický jsou Mikulovice doloženy již od středověku. První písemná zmínka je z roku 1263. Osídlení údolí řeky Bělé je však určitě starší než dokládají první historické listinné záznamy. Můžeme se domnívat, že již minimálně od 10. století byl prostor dnešních Mikulovic předmětem zájmů prospektorů drahých kovů. Zlato bylo získáváno z náplavů řeky Bělé a Olešnice. Pozůstatky této činnosti nacházíme dodnes.

K těžbě zlata se lidé vraceli i v pozdějších obdobích. Velmi zajímavé ukázky pozůstatků tzv. „prstovitého dobývání“ můžeme vidět při cestě z Mikulovic do Ondřejovi, když projíždíme tzv. „Zlatým rohem“ podél potoka Olešnice. Mikulovice byly roku 1907 povýšeny na městys. Součástí je osada Buchberk, přejmenovaná na Bukovec, v roce 1960 byly připojeny dříve samostatné vsi Kolnovice a Široký Brod s příslušnými osadami. Z významnějších památek u nás máme kostel sv. Mikuláše ( z r. 1550). V roce 1903 byl přestavěn v historizujícím stylu. V interiéru se nachází reliéfní deska s výjevem čtyř evangelistů a ukřižování z 2.pol. 16. století, renesanční náhrobní deska majitele obce Wolfa Bibritsche z r. 1605. Dále staletý chráněný tis. Jeho stáří je odhadováno na 700 – 800 let, obvod kmene 298 cm, výška 13 m. Tis obecný červený ( Taxus baccata L. ) najdete u kostela, odbočíte na místní komunikaci, po pár metrech vlevo – dvůr rodinného domu č. p. 9.

Na závěr bychom ještě zmínili dvě lípy u pomníku sv. Jana Nepomuckého, jejichž stáří je odhadováno na 150 – 180 let. Lípa srdčitá (Tilia cordata Miller) má obvod kmene 300 cm, výška 26 m a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop) má obvod kmene 328 cm, výška 25 m. Jsou vedle autobusové zastávky v centru obce Mikulovice.

jeskyne-spicak-1První zmínky o ní jsou staré už bezmála šest století, takže je jednou z nejstarších doložených nejen u nás. Patří také k nejmenším mezi těmi, o kterých víme. Najdeme v ní chodby ve tvaru srdce, díky kterým bývala považována za lidské dílo.

Celý článek...

 

biskupska-kupa-rozhlednaBiskupská kupa je hora v Jeseníkách na česko -polské hranici. S 889 m nad mořem je nejvyšším bodem Zlatohorské vrchoviny. Nachází se asi 100 km severně od českého města Olomouc , nebo se dá říci, že leží 100 km jižně od polského města Vratislav . Je častým vyhledávaným místem turisty, protože zde stojí pěkná rozhledna.

Celý článek...

 

rejvizVelké mechové jezírko se nachází v oblasti Národní přírodní rezervace Rejvíz.Rezervaci tvoří 396 ha velké rašeliniště. Rozkládá se v sousedství horské a rekreační osady Rejvíz,východním směrem od města Jeseník.

Celý článek...

 

mariaKaždé mariánské poutní místo je spojené s nějakým zázrakem stejně tak . Panna Maria Pomocná (Maria Hilf) u Zlatých Hor.

Celý článek...

 
Více článků...
Domů Turistika

uredni-deska

 
Vyvěšeno:
12.5.2015
Kategorie:
03.Oznámení jiných úřadů

Vyvěšeno:
7.5.2015
Kategorie:
07.Veřejné dražby

Vyvěšeno:
7.5.2015
Kategorie:
03.Oznámení jiných úřadů

menu-pocasi

 

menu-ankety

 
Nové stránky Mikulovic jsou
 
Na našich stránkách chcete
 
Jak jste spokojeni s kulturním životem v naší obci
 

galerie-4